22 Haziran 2016

Motosikletle Afrika turuna çıkıyor

İstanbul Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi akademisyenlerinden Asil ÖZBAY, kadınların yapabileceklerinin sınırlarının ne kadar geniş olduğunu tüm dünyaya göstermek amacıyla gerçekleştirdiği Dünya Turunda 40 gün boyunca motosikleti ile Afrika kıtasını dolaşacak.
Türkiye’de tek başına motosikletle en uzun yol yapan ilk kadın ünvanına sahip Asil Özbay, Gedik Üniversitesi’nin desteği ile motosiklet üzerinde gerçekleştireceği 20.000 km’lik turuna İstanbul’dan başlayıp Avrupa üzerinden Afrika kıtasına geçişi ile devam edecek.

1 Kadın 1 Motosiklet, Afrika projesi kapsamında “Kadınlara Özgürlük Yakışır” mottosuyla yola çıkan Asil Özbay, dünya turunun bu ikinci kısmında Türkiye ve dünya basınında özgür Türk kadını profilini göstermeyi hedefliyor.
İstanbul’dan Avrupa’ya uzanan yolculuğunun ilk yarısında 13 ülkeden geçecek olan Asil Özbay Fransa’da Milli Takım Kampını ziyaret edip Portekiz üzerinden Afrika kıtasına geçerek asıl yolculuğunun startını verecek.

Bu yolculuk boyunca gittiği yerlerde pek çok farklı kare fotoğraflayacak olan Asil ÖZBAY, çektiği fotoğrafları an be an #kadınlaraözgürlükyakışır hashtag’i ile twitter, facebook ve instagram hesapları üzerinden takipçileri ile paylaşacak.
Genç akademisyen geçen yıl dünya turunun ilk rotasında ÖZGÜR ve CESUR KADIN mottosu ile Arnavutluk, Karadağ, Yunanistan, Slovenya, Sırbistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kosova ve Bulgaristan’ı kapsayan 8000 km’lik Balkan yolculuğu gerçekleştirmişti.

Asil Özbay’ın gelecek seneki dünya turunun 3. rotası ise Avustralya kıtası olacak.

Hiç yorum yok: