5 Haziran 2017

Kral ve Kraliçeye layık bir başyapıt: Rolls-Royce ‘Sweptail'

Rolls-Royce 103EX Vision aracını 1 yıl önce dünyaya sunarken , gelecekteki Rolls-Royce sahiplerine ilham verdi. Bu vision aracı, yeni teknolojiler ile beraber her bir sahibinin istekleri doğrultusunda yaratılabileceğinin ve tamamıyla kişisel lüks dünyasının işaretiydi.
Böyle bir Rolls-Royce lüksün gerçek anlamını temsil ediyordu. Bununla birlikte fikir Rolls-Royce uzmanlarınca özel yapım otomobil için yeterli değildi. Bu sefer bireysel bir yaklaşımla, iki kişilik bir Rolls-Royce yaratmak için yola çıkıldı. O araç şu an burada ve onun adı ‘’Sweptail’’.
1920’lerin Rolls-Royce'larından esintilerin hissedildiği ‘Sweptail’, aynı zamanda gelecekten de haber veriyor. 1920 ve 1930’larda özel olarak üretilen diğer Rolls-Royce'lardan esinlenilerek üretilen bu özel iki koltuklu coupe'ye geniş panaromik cam tavan eşlik ediyor.

20. yüzyılın favori olan araçlardan ilham aldığı kadar klasik ve modern tasarımlara ait hatları da görmek mümkün. Eğimli arka kısmın tasarımı ise dünyanın en saygın yarış yatlarından esinlendi.

Arkadan bakıldığında zarif ve sivri görüntüsü ön kısımla kontrast oluşturarak araca tamamıyla yeni bir yorum getiriyor. Krallara layık ama modern sade ve ihtişamlı yan görünümü, uzun yan camları, panaromik cam tavanı, modern ve minimalistik el isçiliğinden oluşan iç alanıyla birleştiğinde ortaya çıkan tablo muhteşem iki kişilik Rolls-Royce coupe oluyor.
Mükemmelce cilalanmış Macassar Ebony ahşabının Paldao ile süslendiği iç kısımda sahibine klasik modern bir görsel yaşatıyor. Bugüne kadar yapılmış olan en sade ön konsola sahip Rolls-Royce olan ’Sweptail’ kontrolün bir kişide olduğunu vurguluyor.
Macassar ahşabı kullanılarak ön konsola yerleştirilen el yapımı saati titanyum makinesinden elle geçirilmiştir. Son iki sürprizini ve hazlarını içinde gizleyen 'Sweptail' Bir tuşa basarak yerinden çıkarabileceğiniz iki adet el yapımı çanta, dış duvarların içine gizlenerek yan kısımlardaki özel Rolls-Royce kapılarının arkasındadır. Bu el yapımı çantalar Dizayn ekibi tarafindan geliştirilerek,sadece Sweptail için tam bir set haline getirilmiştir.
Son derece kişisel ve sahibine özel üretilmiş olan Rolls-Royce Sweptail, el işçiligi kalitesini, detaylara verilen önemi gözler önüne seriyor.
Taylor ve takımı bu yıllar içerisinde, projeyi hayata geçirmek için müşteri ile yaptıkları çalışmalarda o kadar güzel bir uyum yakalamışlardı ki bu proje mükemmel entellektüel bir yolculuğa dönüşmüştü. Sonuç, tamamıyla eşsiz, sadece sahibine özel yapılmış Rolls-Royce Sweptail oldu.

Concorso d’Eleganza, Villa d’Este'de 27 Mayıs 2017 günü, dünya CEO’su Torsten Müler-Ötvös tarafından takdim edilen Sweptail için "Kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir araç. Yolculuğun romantizmini kendisi için yaşatıyor, bu da Sweptail'i dünyanın en harika araçları içerisinde ön sıraya taşıyor. Rolls-Royce dünyaya öncülük eden mirasıyla özel araçlar yaratarak lüksün lideri olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.” Şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok: