20 Ocak 2015

Maserati, Detroit Otomobil Fuarı'nda

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Maserati, Kuzey Amerika'nın en önemli fuarı "2015 Detroit Otomobil Fuarı" kapsamında, Ghibli Ermenegildo Zegna Edition ve Alfieri konsept modellerini sergiledi.

Tofaş'tan yapılan açıklamaya göre, 2014 yılında, küresel çapta elde ettiği satış başarısının yanında, lüksle harmanlanan sportif çizgisiyle de dikkatleri üzerine çeken Maserati, Kuzey Amerika'nın en önemli fuarı olan Detroit Otomobil Fuarı'na katıldı. Maserati, Ghibli Ermenegildo Zegna Edition ve Alfieri konsept modellerinin yanında, yeni gövde renkleri ve ek donanımlarla zenginleştirilmiş 2015 Quattroporte S Q4 modelleriyle fuarda sahne aldı.
Türkiye'de Tofaş çatısı altındaki Fer Mas Oto Ticaret AŞ tarafından temsil edilen Maserati, 2014 yılında dünya genelinde yaklaşık 36 bin 500 satışla 2013 yılına göre satışlarını yüzde 136 artırırken, 2012 yılına göre de yaklaşık 6 katlık artış elde etti.
Faaliyet gösterdiği tüm büyük pazarlarda büyüme kaydeden Maserati'nin bu performansında E segmentindeki ilk modeli olan "Ghibli" başrolü oynarken, bu modeli markanın "amiral gemisi" Quattroporte ile spor modelleri GranTurismo ve GranCabrio takip etti. Geçen yıl dünya çapında 23 bin 500 Maserati Ghibli satılırken, 9 bin 500 adet Quattroporte yeni sahipleriyle buluştu. GranTurismo ve GranCabrio satışları da 3 bin 500 düzeyine ulaştı.
Geçen yıl toplamda 14 bin 690 adetlik satışın gerçekleştiği Amerikan pazarı, 410 HP Twin Turbo motor ve akıllı 4 çeker sistemine sahip Ghibli ve Quattroporte modellerinin katkısıyla, bir önceki yıla göre yüzde 110 büyüyerek Maserati'nin en büyük pazarı olmaya devam etti. Markanın satış hacmi itibarıyla en büyük ikinci pazarı 9 bin 400 satış ve yüzde 148 büyümeyle Çin oldu. Maserati, Avrupa pazarında ise yüzde 153 büyümeyle 6 bin 360 satışa ulaştı.
-Maserati Alfieri, 2016 yılında otomobilseverlerle buluşacak
Maserati, ünlü İtalyan moda tasarımcısı Ermenegildo Zegna ile markanın 100. yılına özel sadece 100 adet üretilen Quattroporte Ermenegildo Zegna Edition'ın ardından, şimdi de Ghibli'yi sınırlı sayıda üretmek için bir araya geldi. İtalyan modasından izler taşıyan Ermenogildo Zegna konseptiyle zenginleşen Maserati Ghibli S Q4, dinamik ve modern görünümüyle, tamamıyla yeni ve özel bir tasarım anlayışını temsil ediyor.

Alfieri ise son teknolojiye sahip 2+2 kişilik tasarımıyla, Maserati'nin 100. yılına özel yaratıldı. Markanın gelecekteki modellerinin tasarım yaklaşımı hakkında detaylı bilgi veren Alfieri konsepti, Maserati'nin kayda değer bir yarış mirasına ve GT otomobillerde bir geleneğe sahip olduğunu hatırlatıyor. GranTurismo modelinden daha sportif bir karakteri olan Alfieri, Maserati'nin sahip olduğu yarışçı "DNA"sını bir kez daha doğruluyor. Maserati Alfieri, 2016 yılında otomobilseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.
Maserati Detroit'te ayrıca Quattroporte'nin 2015 model yeni S Q4 versiyonunu da sergiliyor. Serideki en lüks standartlara sahip Quattroporte'yi yaratma hedefiyle yapılan değişiklikler ve önemli ölçüde genişletilen standart ekipmanlar, araçta ilk bakışta göze çarpıyor.

Hiç yorum yok: